JEDZ LOKALNIE –  SMAKI ZNAD JEZIORA GARDA


Włochy, jak wszyscy wiemy, na całym świecie znane są ze swojej sztuki kulinarnej. Właściwie za samo Spaghetti Bolognese włoska kuchnia zasługuje na miano jednej z najlepszych na świecie, ale Włosi mają naszym podniebieniom o wiele więcej do zaoferowania. 

Poprosiliśmy Mirandę (na zdjęciu powyżej), kierowniczkę restauracji w kurorcie Eden, o omówienie podstaw diety mieszkańców okolicy włoskiego Lago di Garda: 

Jedną z najbardziej tradycyjnych i powszechnych rzeczy są, jak można się spodziewać, ryby jeziorne, czyli pstrągi lub sardynki. Wczesnym latem rozpoczyna się na nie sezon. Kiedy jezioro się nagrzewa sardynki zaczynają się gromadzić, a przy powierzchni widać duże ławice. To taki piękny widok! Ryby jeziorne bardzo różnią się od ryb morskich - mają inny smak, który wynika z różnicy między wodą słoną a słodką. Wszystkie pstrągi i sardynki podawane w naszej restauracji pochodzą z jeziora.

Dzień rozpoczynamy lekkim posiłkiem. Nie dla nas są śniadania w stylu English Breakfast! Zwykle pijemy kawę lub cappuccino, a potem możemy jeszcze przegryźć croissanta albo tosta z marmoladą lub serem. 

Dlaczego włoska kuchnia jest tak popularna na całym świecie? Wynika to z tego, że jest ona bardzo „skromna” . Dania nie składają się z wielu składników, nie ma wielu konkurujących ze sobą smaków - włoskie jedzenie jest takie proste, tak bezpośrednie – może to właśnie ta prostota jest dla wielu ludzi najbardziej przyciągająca.

Moje ulubione danie? Jestem typową włoską dziewczyną, więc uwielbiam makaron, szczególnie all'amatriciana. Sos zrobiony z jest mięsa, zwykle policzka wieprzowego i pomidorów, i zazwyczaj jest bardzo ostry. To mój ulubiony. 

Mieszkałam w Londynie przez rok i ani razu nie widziałam makaronu tortellini! Wydaje mi się, że nadziewane makarony nie są w Anglii aż tak popularne, podczas gdy we Włoszech jest ich mnóstwo. Zwłaszcza w środkowej części, na przykład w Bolonii, je się nadziewanego makaronu bardzo dużo, zazwyczaj w bulionie. U nas receptury wyrabiania makaronu są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeżeli chcesz się tego nauczyć, musisz poprosić o pomoc babcię, która jest w tym ekspertem. Być może dlatego tak ciężko jest znaleźć dobre torlellini poza Włochami. 

Gdybym chciała spróbować czegoś nieco innego, odwiedzając jezioro Garda, a nie mieszkając tu na stałe, miałabym ochotę na coś, co nazywamy „Sea Fantasy”, czyli sałatka z różnych ryb, ale nie z tych z jeziora, których używamy dość często, a z ryb morskich, które sprowadzamy z Riwiery Weneckiej. Jednym z najbardziej osobliwych składników naszych dań jest ośmiornica. Podajemy ją z ziemniakami… Ach, jakie to jest pyszne! Ośmiornica musi być odpowiednio ugotowana, więc najpierw jest gotowana, a następnie grillowana, aby stała się niesamowicie chrupiąca. Jeśli pójdziesz do dowolnego supermarketu w okolicy, wszędzie zobaczysz ośmiornice! Są tutaj tak popularne. A jeśli masz ochotę na makaron, to powinieneś spróbować linguine z homarem i pomidorami, ponieważ homar w okolicy też jest fantastyczny.

Oczywiście zachęcamy do spróbowania wymienionych przez Mirandę dań, jak również odwiedzenia jej restauracji, poszukując nowych kulinarnych wrażeń. Pięknem jeziora Garda, wraz z pyszną lokalną kuchnią, możecie rozkoszować się odwiedzając nasze campingi w okolicy.