JAK ZOSTAĆ MISTRZEM GRILLOWANIA CZYLI NAJLEPSZE GRILLOWE TRIKI

 

Na kempingu, działce, w ogrodzie, pod lasem, z przyjaciółmi, bliskimi, we dwoje – grill to zdecydowanie jeden z ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu przez polskie rodziny. Co zrobić, aby zostać Mistrzem Grilla i zabłysnąć przed resztą uczestników tej jakże popularnej, wakacyjnej tradycji? Jak przyrządzić soczystą karkówkę, fantazyjne kiełbaski, ulubione warzywa, aby zostać okrzykniętym przez znajomych i sąsiadów prawdziwym królem rusztu? Oto kilka  wskazówek, które przybliżą Cię do tego zaszczytnego tytułu! 

1. ROZPAL GRILLA WCZEŚNIEJ 

Grill najlepiej rozpalić pół godziny wcześniej, tak aby na węglu powstała biało-szara warstwa popiołu. Do tego celu używamy tradycyjnych sposobów – pamiętaj, iż wszelkiego rodzaju rozpałki mogą zmienić smak przygotowywanych potraw. 

2. PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIO PRODUKTY

Mięso na grilla czy ryby najlepiej zamarynować w przyprawach, czosnku i roślinnym oleju dzień wcześniej (przypraw nie może być za dużo, gdyż mogą się przypalić). Dobrym pomysłem na marynatę jest również ciemne piwo, które niweluje wytwarzane w mięsie podczas grillowania substancje rakotwórcze. Alkohol w marynacie polecany jest również do twardszych kawałków mięsa. W chwili układania go na ruszt, powinno mieć temperaturę pokojową, tak aby zachowało swoją soczystość i delikatność. W trakcie grillowania produkty nie mogą mieć kontaktu z płomieniami. Długość grillowania to oczywiście kwestia indywidulanych upodobań, jednak orientacyjny czas to: ryby - 5 minut z każdej strony, wołowina, drób, wieprzowina – ok. 20 - 35 minut, kiełbaski w zależności od grubości – 10- 15 minut, warzywa i owoce – 3-10 minut. Do mięsa przyda się oczywiście porządna porcja warzyw, która nie tylko urozmaici posiłek, ale także zapewni odpowiednią ilość błonnika do trawienia i zniweluje niekorzystne działanie wolnych rodników, które powstaną podczas grillowania. 

3. MIĘSO MUSI ODPOCZĄĆ

Aby przygotowane na grillu mięso zachowało swój smak i soczystość powinno odczekać kilka minut po ściągnięciu z grilla (tak, wiemy, to niezwykle trudne!). Nie należy go także szybko kroić - soki wypłyną i mięso może się zrobić suche.

4. UWAGA, PARZY!

Mistrz Grilla z poparzonymi rękami? To absolutnie niemożliwe! Potrzebujesz odpowiednich narzędzi do pracy i grubszych rękawic. Upewnij się, że masz pod ręką solidną parę długich szczypiec, a nie tylko widelec znaleziony w szufladzie. Pamiętaj także, aby do grillowania używać węgla drzewnego, brykietu lub drewna z drzew liściastych, nie iglastych, w których mogą znajdować się olejki eteryczne lub żywica. Pod wpływem wysokiej temperatury zmienią się one w toksyczne związki.

5. WAŻNE SĄ SOSY

Mistrz rusztu jest prawdziwym koneserem grillowych sosów, bez których grill oczywiście nie istnieje. Warto więc oprócz tradycyjnego ketchupu czy musztardy przygotować własny sos np. czosnkowy z jogurtu, czosnku, przypraw i odrobiny majonezu. Na grillowym stole powinny pojawić się sosy słone, słodkie, ostre i kwaśne.

6. PIWO I PIOSENKA

Oprócz piosenki na ustach, król grilla powinien mieć w ręku butelkę piwa! Przyda się ona nie tylko do wspomnianej wcześniej marynaty i gaszenia pragnienia, które przy wysokich temperaturach z pewnością wystąpi, ale także do tłumienia dużych płomieni i „podlewania” produktów w trakcie grillowania. Zadbaj również o napoje dla gości – na grillu świetnie oprócz piwa, sprawdzi się wino, które idealnie pasuje do mięsa i ryb.

7. BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Grilla nigdy nie należy używać na tarasie mobile home’u. Powinien być ustawiony w odległości co najmniej 1 m od domku i innych łatwopalnych materiałów. Warto też pamiętać, by ustawić grilla na płaskim podłożu. 


Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu przyczynimy się do Twojego grillowego sukcesu. A jeśli zostaniesz okrzyknięty Mistrzem Grilla przez swoją rodzinę czy bliskich, koniecznie daj nam znać! Możemy wprosimy się na małego steka czy karkówkę na którymś z naszych kempingów? ;)