10 SMAKÓW LODÓW WŁOSKICH, KTÓRYCH MUSICIE SPRÓBOWAĆ

 

Historia miłości Włochów do lodów rozpoczęła się dawno temu. Pierwsze lody produkowano już w starożytności na Sycylii i w Rzymie przy użyciu śniegu zmieszanego z syropami owocowymi. Udoskonalone przez pokolenia producentów lodów, dziś rywalizują z pizzą i pastą jako najpopularniejsze włoskie przysmaki. Podczas swojego kolejnego pobytu we Włoszech podejdźcie więc do kasy w lodziarni i poproście o cono (rożek) lub coppa (kubek). Rozmiary do wyboru to: piccolo (mały), medio (średni) i grande (duży).

A teraz najważniejsze, czyli czas wybrać swoje smaki!:


1. AMARENA

Chociaż ma w sobie owoce, to kremową bazą jest tu zasadniczo fior di latte (być może podstawowy smak wszystkich kremowych (a nawet czekoladowych) smaków- to ser, którego nazwa oznacza dosłownie „kwiat mleka” i ma cudownie subtelny słodki smak) z domieszką syropu wiśniowego. Amarena to mała gorzka wiśnia włoska o ciemnym kolorze, uprawiana w Bolonii i Modenie, dwóch miastach położonych w północnych Włoszech. Z wiśni najczęściej robiony jest syrop, wykorzystywany jako dekoracja lodów lub bogatych deserów czekoladowych.


2. ZUPPA INGLESE

Zuppa = Zupa. Inglese= angielska. Dodajcie to do siebie, a otrzymacie Zupę Angielską! Zuppa Inglese, jest inspirowana angielskim deserem z XVI wieku: bogata baza o smaku budyniowym z kawałkami ciasta biszkoptowego, zwieńczona słodkim szkarłatnym likierem o nazwie Alchermes.


3. ZABAIONE

To kolejne lody inspirowane klasycznym deserem. Zabaione może być również znany jako zabaglione i bierze swoją nazwę od deseru, z którego czerpano inspirację. Podobnie jak Zuppa Inglese, ma również kremowy, jajeczny smak, ponieważ oba w swoim składzie mają żółtka jaj. Tym, co odróżnia Zabaione od angielskiego odpowiednika, jest rodzaj dodanego alkoholu – do Zabaione używa się wina Marsala zamiast Sherry lub Alchermes.


4. STRACCIATELLA

W języku włoskim stracciatella dosłownie oznacza „rozdarty”. Tytułowy smak to lody z kawałkami czekolady: waniliowe z drobnymi nieregularnymi wiórkami czekoladowymi. Podstawą tutaj również jest fior di latte. Czekoladę zwykle wylewano na wierzchu właśnie ukręconych lodów, a następnie po stwardnieniu mieszano, tak aby zamiast jednolitych kawałków czekolady powstały małe „igiełki”.


5. NOCCIOLA

Zamówcie małą porcję zwykłej noccioli, przymknijcie oczy i rozkoszujcie się tym wyjątkowym doznaniem. Bogaty smak prażonych orzechów w połączeniu z zimnym mlekiem i śmietaną to prawdziwy raj. A jeśli chcecie pochwalić się swoją rozległą wiedzą na temat lodów, spytajcie o gelatto z Tonda Gentile Trilobata- orzechów laskowych uprawianych w Piemoncie, w prowincjach Cuneo, Asti i Alessandria.


6. PISTACCHIO

Wiadomo, że dobre lody pistacjowe nie powinny być jaskrawozielone, co oznacza, że do barwienia użyto chlorofilu. Zwróćcie uwagę na „Pistacchio verde di Bronte” z Sycylii, które mają słodki, delikatny aromat i intensywny zielony kolor. Jest to prawdziwy symbol tej żyznej dzięki wulkanowi wyspy. W przeciwieństwie do pistacji pochodzenia amerykańskiego lub azjatyckiego, które są w większości żółto-zielone, Pistacchio di Bronte charakteryzuje się intensywnym jasnym zielonym kolorem, z bardzo wyraźnym aromatem i smakiem.


7. LIMONE

Podobnie jak szklanka lemoniady, cytrynowe lody doskonale orzeźwiają w upalne dni włoskiego lata. Są lekkie i tylko minimalnie kwaśne, więc na pewno nie będziecie krzywić się jak przy jedzeniu cytryny! Najlepsze są robione z cytryn z Amalfi. Ten wyrafinowany i egzotyczny smak lodów pozwoli Wam przenieść się myślami na południe Włoch. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, uprawiane na słonecznych tarasach wybrzeża Amalfi, owoce to prawdziwe królowe cytryn.


8. BACIO

Nazwa tego smaku dosłownie oznacza „pocałunek” i pochodzi od słynnych perugiańskich cukierków czekoladowych. Jest to mieszanka czekolady i orzecha laskowego. Zasadniczo ma smak Nutelli, więc jeśli kiedykolwiek czuliście się skrępowani jedząc Nutellę łyżką, Bacio na pewno trafi w Wasz gust.


9. CIOCCOLATO

Czyli po prostu czekolada, ale odmiany tego smaku są prawie nieograniczone. Bardzo popularne jest łączenie czekolady z kontrastowymi smakami, takimi jak ostry pieprz cioccolato con peperoncini lub pomarańcza cioccolato all’arancia, a także różne rodzaje czekolady. Miłośnicy ciemnej czekolady muszą szukać cioccolato fondente. A jeśli zobaczycie cioccolato fondente extra noir, pamiętajcie, że to najciemniejsza z ciemnych czekolad- dla prawdziwych koneserów. Jeśli wolicie coś lżejszego wybierzcie cioccolato al latte.


10. FRAGOLA SELVATICA

Późną wiosną i początkiem lata włoskie wzgórza pokrywają małe pachnące poziomki. Sezonowy, wyśmienity smak dzikich poziomek jest jednym najsubtelniejszych jakie można spotkać. To nic innego jak niebo w rożku.